УТОРАК, 31. 10. 2023 - 09:33

Извор: ТВ ХРАМ

Торжествено прослављен празник Светог Луке у цркви на Кошутњаку - Епископ Иларион: Живот је у Богу, све остало је преживљавање (ФОТО/ВИДЕО)

Човек не живи само о хлебу, само о овом створеном, него човек живи од речи која излази из уста Божијих. Живот је сав у Богу, све остало је преживљавање, привид живота. Зато се и припремамо овом светом службом, заједничарењем у тајни љубави да би нас Бог препознао. Ми Њега да препознајемо у својим ближњима и да га све дубље и све једноставније препознајемо пре свега у овом дешавању, да нам на свакој следећој Литургији Бог буде ближи, да осетимо Њега како то Владика Николај Свети пева у песмама које је писао - да нам је Бог ближи од даха, од нашег дисања, а да Га препознајемо и у оном који је створен по слици Божијој, ономе који је наспрам нас, рекао је Епископ Иларион у беседи, 31. октобра 2023. године.

ТВ Храм

Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, Његово Преосвештенство Епископ новобрдски г. Иларион, служио је свету архијерејску Литургију у цркви Светог Луке на Кошутњаку, на празник Светог апостола и јеванђелисте Луке и Светог Петра Цетињског, 31. октобра 2023. године.

Епископу Илариону саслуживали су презвитери и ђакони Архиепископије београдско-карловачке, у молитвеном присуству верног народа Божијег.

У току свете Литургије, Преосвећени Епископ рукоположио је у чин ђакона теолога Душана Тодоровића.

Поучавајући сабране беседом, Епископ Иларион је рекао да смо дошли овде да потврдимо ко смо заједничарећи са Богом, сједињујући се са Њим, али сједињујући се и међусобно тиме испуњујући оно назначење које је Бог поставио створивши нас по своме образу, по својој слици. Човек не живи само о хлебу, само о овом створеном, него човек живи од речи која излази из уста Божијих. Живот је сав у Богу, све остало је преживљавање, привид живота. Зато се и припремамо овом светом службом, заједничарењем у тајни љубави да би нас Бог препознао. Ми Њега да препознајемо у својим ближњима и да га све дубље и све једноставније препознајемо пре свега у овом дешавању, да нам на свакој следећој Литургији Бог буде ближи, да осетимо Њега како то Владика Николај Свети пева у песмама које је писао - да нам је Бог ближи од даха, од нашег дисања, а да Га препознајемо и у оном који је створен по слици Божијој, ономе који је наспрам нас. У сваком човеку и ономе који је близу, и ономе који је далеко треба да се трудимо да гледамо лик Божији и онда препознајемо Христа све више и више у својим ближњима, у тајни Цркве,  а онда  због тога ће и  Господ Исус Христос нас да препозна у љубави, јер та тајна заједничарења је оно што зовемо љубав.

На крају свете Литургије, освештани су славски дарови и преломљен је славски колач поводом славе храма.

ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм

 

ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм

* * *

Свети Лука, апостол и јеванђелист

ТВ Храм

Родом из Антиохије. У младости изучио беше добро грчку филозофију, медицину и живопис. У време делатности Господа Исуса на земљи св. Лука дође у Јерусалим, где види Спаситеља лицем у лице, чује Његову спасоносну науку и буде сведок чудесних дела Његових. Поверовавши у Господа, св. Лука би увршћен у Седамдесет апостола и послат на проповед. Заједно са Клеопом видео васкрслог Господа на путу за Емаус (Лк.24). По силаску Духа Светога на апостоле Лука се вратио у Антиохију, и тамо је постао сатрудник апостола Павла, с којим је путовао и у Рим, обраћајући у веру Христову Јевреје и незнабошце. Поздравља вас Лука љекар њубазш, пише Колошанима апостол Павле (Кол. 4, 14). Не молбу хришћана написао Јеванђеље, око 60. године. По мученичкој смрти великог апостола Павла св. Лука је проповедао Јеванђеље по Италији, Далмацији, Македонији и другим странама. Живописао икону Пресвете Богородице — и то не једну него три, а тако исто и иконе св. апостола Петра и Павла. Отуда се св. Лука сматра оснивачем хришћанског иконописа. Под старост посетио је Ливију и Горњи Мисир. Из Мисира се вратио у Грчку, где је настављао с великом ревношћу проповедати и људе Христу обраћати, без обзира на своју дубоку старост. Написао св. Лука Јеванђеље и Дела Апостолска, и обоје посвети Теофилу, кнезу Агаје. Беше му 84 године, када га злобни идолопоклоници ударише на муке Христа ради и обесише о једној маслини у граду Тиви (Теби) Беотијској. Мошти чудотворне овога дивног светитеља беху пренесене у Цариград у време цара Констанција, сина Константиновог.

* * *

Свети Петар Цетињски, митрополит црногорски

ТВ Храм

Рођен 1. априла 1749. године у селу Његушу. Ступио у чин монашки у својој 12. години. По смрти митрополита Саве 1782. године Петар постаде митрополитом и господарем Црне Горе. Сав свој живот, витешки и свети, посветио је овај славни муж свом е народу. Унутра је радио свом снагом да измири завађена племена, а споља да одбрани земљу и народ од грабљивих нападача. Успео је и у једном и у другом послу. Прославио се нарочито победом над војском Наполеоновом у Боки и Далмацији. Према себи је био суров и према сваком другом праведан и снисходљив. Живео је у једној тескобној келији, као прост монах, иако је био кнез над једним народом. Упокојио се 18. октобра 1830. године. Његове чудотворне мошти почивају нетљене у манастиру Цетињском. Господ га прослави на небесима и на земљи, као верног и трпељивог слугу Свога.

Повезане вести

Вести