Говорећи о литургијској уметности и богослужбеним предметима 18. века, можемо пратити неколико паралелних токова. Српски народ је у овом периоду био настањен на једном широком подручју под влашћу различитих сила, на територији Османског царства, Хабзбуршке монархије и Млетачке републике. Управо то је утицало на стилску разноврсност богослужбених предмета у ризницама наших манастира, било да је реч о предметима од текстила, метала или дрвета. Предмети су поручивани у радионицама страних мајстора, али и у бројним српским радионицама.
Током 18. века израђивани су и окови за посебно поштоване иконе, као и за књиге, које су некад красиле и корице од коже која је потом украшавана. Појава бакрореза омогућила је израду различитих типова текстилних богослужбених предмета, много економичнију у односу на скупу и дуготрајну технику црквеног веза.
Кроз историју српске црквене уметности води нас историчар уметности Сњежана Орловић са својим гостима, најзначајнијим именима из области историје уметности, историје, архитектуре, теологије, књижевности и музике.
У емисији учествују:
Др Вук Даутовић, историчар уметности
Мср Биљана Цинцар Костић, историчар уметности