НЕДЕЉА, 22. 12. 2024 - 13:57

Извор: TВ ХРАМ

„Приче из незаборава" – „Ван цркве нема спасења", архимандрит Николај Боснић, игуман манастира Куманица

„Свети владика Николај Велимировић је у делу „Мисли о добру и злу" записао: „Ћутање су волели сви велики духови, јер су дубоко осећали истинитост оне народне изреке: говор је сребро, ћутање је злато. Сваки мисаон човек искусио је на себи, да он није оно што каже о себи но оно што прећути. Не оно што прећути хотимично но оно што прећути по нужди, јер не може да искаже. Наши разговори у друштву јесу као ситна монета, којом себе откупљујемо, док крупна монета остаје у нама, не показата. Или, ми се представљамо друштву. У летимичним фотографијама, док наш прави душевни портрет остаје у нама, непоказат. У осталом све велике стихије су највише ћутљиве, а сам Бог ћутљивији од свију, док су све мале твари говорљиве. Какво је чудо, да су сви велики духови ћутљиви?" Не постоји река у Европи на чијим обалама је посејано толико манастира и цркава, као што је река Лим. У тој нисци немањићких задужбина, једна од њих вековима привлачи пажњу и представља ореол духовности Српске православне цркве – света Куманица.

Не случајно, изникла између царске лавре Милешеве, прелепе Давидовице, цркве Светих Петра и Павла и старог Вољавца, означава средиште светих обала Лима. На магистралном путу, између граничних прелаза Србије и Црне Горе, у четрдесетак километара од Пријепоља, одмах испод Бијелог Поља, на десној обали Лима, на улазу у куманичку клисуру, испод окомите стене, готово три века налазили су се остаци зарушеног манастира Куманице. Први помен манастира Куманице посвећене Светом Арханђелу Гаврилу налазимо у Крушевском поменику из XV века. Након тога помиње се још неколико пута у ХVI и ХVII веку. По народном предању манастир Куманицу подигао је Свети Григорије Куманички Чудотворац, чије мошти и данас почивају у овом манастиру. О историји и значају светиње за сав род православни разговарали смо по лепом летњем дану са игуманом Николајем Боснићем. 

О најзначајнијим подацима везаним за ову светињу Српске Православне Цркве сазнали смо из текстова великог трудбеника за очување историјског сећања, Славољуба Пушице који се пуно заузимао за обнову православних светиња у долини реке Лим. О манастиру Куманица је још записао: „У историји је такође познато да се у самој цркви чувало знаменито Куманичко Четворојеванђеље, које je 1604. године као поклон  овом светом манастиру приложио јеромонах Захарије. Поучимо се речима Светог Теофана Затворника који је у делу „Пут ка спасењу" рекао: „Сваки грех који оптерећује савест треба што пре очистити покајањем, не ишчекујући одређено време за припрему. Добро је не носити га на души ни један дан, а најбоље ни час, јер грех одгони благодат, лишава нас молитвене смелости, доводи до огрубелости и хладноће, и то тим више што се дуже носи."


Време: Недеља, 22. децембар 2024. године од 20:30 часова
Аутор и водитељ: Сава Самарџић
Камера: Миодраг Мићић
Монтажа: Марија Миланов
Главни и одговорни уредник: Сања Анђелковић Лубардић
Производња: ТВ Храм, децембар 2024. године
 

Повезане вести

Најаве емисија