Научном скупу присуствовали су и Митрополити: врањски Пахомије, браничевски Игнатије и рашко-призренски Теодосије, Епископи: ваљевски Исихије, шабачки Јеротеј, стобијски Јаков, мохачки Дамаскин и топлички Петар, игуманија манастира Ћелије мати Гликерија са сестринством манастира, које су на отварању скупа отпевале тропар Ави Јустину.
Поред предавача из Србије, гостујући предавачи су из Русије, Бугарске, Северне Македоније. Скуп је молитвено почео Светом Литургијом у факултетској капели Светог Јована Богослова коју је служио Владика топлички Петар.
Специфичност друге сесије првог дана научног скупа је што су излагали гости из других православних средина, Русије, Македоније и Бугарске. Другу сесију отворио је свештеник Михаил Легеев темом "Два модела устројства Цркве: стање питања и значај преподобног Јустина Поповића за савремену еклисиолошку мисао". Имали смо прилику да чујемо ауторски рад Дејана Борисова и Виктора Недеског о Папизму и неопапизму у богословској мисли светог Јустина Ћелијског. На тему "Ава Јустин Ћелијски као пророк савремене теолошке критике пост-антроплогије" говорио је др Свилен Тутеков из Бугарске. Др Раде Кисић затворио је другу сесију излагањем на тему "Христологија Преподобног оца Јустина Поповића".
Другом сесијом председавали су презвитер проф. др Србољуб Убипариповић и проф. др Владислав Пузовић.