Присутнима се обратио изасланик Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија, викарни Епископ јегарски и изабрани Епископ лондонски и великобританско-ирски Господин Нектарије. Поздравно слово Епископа Нектарија преносимо вам у целости:
Високопреосвећени владико Антоније, уважени представници Руске Православне Цркве и народа, часно свештенство и преподобно монаштво, поштовани учесници конференције, браћо и сестре у Христу, Благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија, припала ми је радост и част да овом многоуваженом скупу упутим поздравно слово и пренесем благослов Његове Светости поводом обиљежавања 100-годишњице постојања Свето-Тројичног храма Подворја Руске Православне Цркве у Београду.
Српски народ, као и наша света Црква, нису никада заборавили братску љубав руских владара и сестринске Руске Цркве кроз вијекове наше страдалне историје. Многи су примјери. Тако су, слободно можемо рећи, богослужбене књиге и помоћ из Русије очували Православље код Срба под Османлијама и Хабзбурзима. Тај дуг љубави и оданости према једновјерној браћи, наш народ је скромно одужио даривањем земљишта за изградњу овог храма, чији су темељи освећени пре тачно једног вијека, 1924. године, по благослову блаженопочившег Патријарха српског Димитрија, а према грађевинским решењима руског архитекте Валерија Сташевског. Тада, у бурним годинама након Октобарске револуције, овај храм постао је уточиште и духовни дом за све Русе, избјегле пред бољшевичким прогоном, мејсто у којем су се окупљали и приносили молитве за своју „многострадалну державу Расију.“
Овај храм је изникао из молитвеног плача руског народа за отаџбином, али и као свједочанство подршке Српске Православне Цркве у тим тешким временима. Тако је Подворје постало симбол братске љубави, а Свето-Тројични храм — свјетионик који већ читав вијек свједочи о духовној повезаности наше двије Цркве и наша два народа.
Данас, сто година од почетка изградње Свето-Тројичног храма, захваљујући великом труду свештенства и подршци вијерног народа, руско Подворје у срцу Београда наставља своју мисију служења као живи споменик братства и узајамне подршке. Овом приликом преносим благослов Његове светости Патријарха српског г. Порфирија, чија је жеља да ова конференција буде надахнуће да продубимо наше разумијевање узајамне повезаности, да оснажимо наше духовне везе и очувамо наслијеђе које нам је повјерено. Нека Господ својом милошћу и даље укрепљује, штити и благосиља наше народе и Цркве, да и у годинама које су пред нама заједно свједочимо вјеру и љубав према Богу и једни према другима.
Драги владико Антоније, поштовани учесници научног скупа, нека нас молитве Светог Патријарха руског Тихона, свих српских и руских новомученика, оснаже у заједничкој вјери и љубави, као што су у минулим временима чувале наше претке.
У уводном излагању присутнима су се обратили министар др Ненад Поповић, амбасадор Руске Федерације у Републици Србији Александар Боцан-Харченко и старешина Подворја Руске православне цркве у Србији отац Виталиј Тарасјев. Отац Виталије је нагласио да као старешина Светотројичиног храма има част да учествује у обележавању великог и значајног јубилеја, сто година постојања руске цркве у Београду.
„Овом приликом бих на првом месту хтео да се захвалим министру г. Поповићу што је прихватио да учествује у овом значајном јубилеју и што је прихватио да организује једнодневну научно-теолошку конференцију на којој ће предавачи говорити о историји Руске Цркве и односу са Српском Православном Црквом, тј. историјату Светототројичког храма, што ће нама свима бита основа за наш будући живот и подвиг у Православној Цркви“, рекао је отац Тарасјев и нагласио да се у Храму Свете Тројице на Ташмајдану свакодневно служе Литургије.
Подсећамо, поводом сто година постојања Светотројичиног храма у Београду Патријарх српски Порфирије служиће свету Литургију у храму Свете Тројице на Ташмајдану. Том приликом освешћаће и фрескопис који је ове године завршен.
За време конференције одржане су две панел дискусије на којима учествују угледни српски и руски научници и интелектуалци, као и митрополит Руске православне цркве волоколамски Антоније, председник Одељења спољних црквених веза Московске Патријаршије, протојереј – ставрофор мр Јован Милановић, протојереј - ставрофор др Дарко Ђого.