Поводом обележавања сто педесет година од освећења Саборне цркве у Мостару, а након деведесет година од последње патријарашке Литургије у овој цркви, служеној за време патријарха Варнаве, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствовао је на светој архијерејској Литургији у Саборној цркви Силаска Светог Духа на апостоле у Мостару, у недељу, 24. септембра 2023. године.
Његовој Светости саслуживали су Високопреосвећена господа Митрополити: дабробосански Хризостом и црногорско-приморски Јоаникије; Преосвећена господа Епископи: британско-скандинавски Доситеј, врањски Пахомије, шумадијски Јован, милешевски Атанасије, диселдорфски и немачки Григорије, горњокарловачки Герасим, пакрачко-славонски Јован, бихаћко-петровачки Сергије, буеносајрески и јужно-централноамерички и администратор Митрополије загребачко-љубљанске Кирило, будимљанско-никшићки Методије, захумско-херцеговачки и приморски Димитрије и јегарски Нектарије, архимандрит Сергије игуман манастира Острог, као и свештенство и ђаконство из више епархија Српске Православне Цркве.
Светој Литургији молитвено је присуствовао многобројно верни народ, представници политичког, културног и јавног живота Републике Српске, међу којима је био и председник Републике Српске Милорад Додик.
После прочитаног јеванђелског зачала, сабраном верном народу обратио се Патријарх Порфирије и рекао се данас велики благослов Божији излио на град Мостар, благодат Његова се спустила на ову свету земљу херцеговачку и наравно сам Господ је са нама у овом светом храму и светој Литургији, а ми сви радосни смо, јер Господ је дао да после падова, после страдања, распећа и крста имамо опет овде на Бјелушинама, мостарском Сиону, херцеговачком Сиону готово обновљен храм и у том храму, ту где је Господ са нама у светој Литургији и ми можемо да постанемо једно с Њим, али и једно међусобно. Свака светиња, свако место где се човек обраћа Богу јесте сведочење и исповедање истине и чињенице да нисмо само тело, да нисмо само биолошка бића, него да смо и духовна бића и боље рећи да смо пре свега духовна бића и да све оно што је опипљиво, што је биолошки, позвано је да Духом Светим буде прожето и да нашим подвигом и љубављу у Духу Светоме постане духовно. Зато је највећи пад свих нас, свих оних који су живели у овоме граду и живе данас, онај тренутак када су рушене светиње, када су рушена места на која смо позвани да се молимо Богу и да видимо ближњега свога као самога себе, да га истински тако поштујемо и волимо. И тај тренутак када смо рушили светиње једни другима, места на којима се сабирамо и позвани смо да се сабирамо и молимо Богу, тај тренутак је био највећи пораз за све нас заједно и највећи могући стид и пад пред Богом.
Отуда нема дивније ствари и нема већег благослова него када се зидају светиње, а нарочито када се порушене светиње обнављају. Благословени смо стога јер имамо обновљену светињу, а обновљена светиња јесте могућност и почетак и нашег обнављања – обнављања у себи, мирења са Богом и мирења међусобно. Молитве да Бог мир свој да свакоме од нас, и сви то знамо, да нема могућности да успостављамо мир споља ако немамо мир у себи. Исто тако, није могуће да обезбедимо мир себи, ни у себи, уколико се не трудимо да обезбеђујемо на исти начин и мир ближњем, мир ономе који је до нас. Човек је тако саздан и створен да је биће заједнице, па је онда Бог установио као видљиви оквир заједнице брачну заједницу и свако ко је у браку, свако ко има децу, ко има браћу и сестре и родитеље, добро зна да не може бити миран ако исти мир нема брат, сестра, муж или жена, нагласио је Патријарх српски.
У беседи на крају свете Литургије, Патријарх Порфирије је благословио све са жељом да се што чешће виђамо и овде и свугде и да што пре дочекамо да нам храм буде обновљен у потпуности, надамо се у молитве свих вас, у лепту коју ће свако уложити, али и у културне и пре свега државне институције, функције и функционере, где год да се налазе, а везани су за овај храм, било да су у Београду, у Бањалуци, у Сарајеву, да уложимо напор да се овај храм обнови и да онда светиње сваког народа врше своју функцију - да се свако у својој светињи обнавља, а ми онда сви заједно да будемо обновљени. Хвала Владици Димитрију на љубави, на труду, нека му Бог да снаге да носи крст заједно са вама у овој Епархији захумско-херцеговачкој, на месту где је Свети Сава корен посадио, и да сви, као што је Свети Сава узео кормило небеско, разумемо, на челу са Владиком Димитријем да је православна Црква, православна вера, уобличила оно што ми јесмо као православни Срби и да је православна вера и православна Црква и кад је било тешко и лако, и кад је било државе и кад је није било, а нарочито кад је није било, не само чувала и очувала наш народ, него кроз Цркву је наш народ дисао пуним плућима и у једнакој мери био снажан, давао духовне плодове, плодове културе којима се читав свет диви и тада, као у временима када су постојале моћне државе у којима је српски народ живео. Још једанпут, драги Владико, хвала на љубави у име свих браће архијереја, нека ти Бог да снаге, мудрости, а пре свега смирења, љубави, а можда најпре рећи - једноставности. Да будемо, поновићу речи Патријарха блаженопочившег Павла, само обични, бојим се да употребим ту реч, али бојим се да је и треба употребљавати данас - да будемо само нормални људи.
Преосвећени Епископ Димитрије захвалио се Патријарху Порфирију за љубав и све лепе речи и уручио му пригодан поклон. Епископ Димитрије такође се захвалио и браћи архијерејима.
После светог евхаристијског сабрања, у организацији Епархије захумско-херцеговачке и града Мостара у присуству Патријарха Порфирија, архијереја, свештенства, монаштва, званичника из Републике Српске, међу којима је био и Милорад Додик, градоначелника Марија Кордића, организован је донаторски скуп "Обновимо храм - обновимо Мостар" и прикупљање средстава за изградњу Саборног храма у Мостару. Овом приликом, пригодним словом обратили су се Преосвећени Епископ диселдорфски и немачки Григорије, отац Душко Којић, старешина храма, Милорад Додик и градоначелник Мостара Марио Кордић.
Обраћајући се присутнима, Патријарх Порфирије је рекао да Господ благослови све нас заједно, да да мир свим људима који живе овде, да да мир, морам у овом тренутку да кажем, и на Косову и Метохији, да Бог да мир свима нама. Кад кажемо мир, све је садржано и љубав и радост и разумевање и осећање заједнице, али са редом којим смо поменули у Цркви. Ако хоћемо мир у себи, у својима, морамо се трудити да постигнемо да и они који су поред нас имају мир.
На крају донаторског скупа, Епископ захумско-херцеговачки Димитрије захвалио Патријарху Порфирију, архијерејима и свим приложницима.