ПЕТАК, 4. 11. 2022 - 11:27

Извор: ТВ ХРАМ

Најава - Храмовна слава у цркви Светог Великомученика Димитрија на Новом Београду (ВИДЕО)

Прослава Светог великомученика Димитрија у храму посвећеном овом светитељу на Новом Београду, почеће служењем свечаног празничног бденија уочи храмовне слава у понедељак, 07. новембра са почетком у 17 часова. На сам дан празника, у уторак 08. новембра Свету архијерејску Литургију са почетком у 9 часова, служиће Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије. Истог дана биће служено и вечерње богослужење са молебаном Светом великомученику Димитрију које ће почети у 17 часова. На бденију уочи славе, као и на молебану на сам дан празника верни народ биће помазан миром из моштију Светог великомученика Димитрија Солунског.

* * *

Земљиште за храм Светог великомученика Димитрија освештано је на Митровдан, 8. новембра 1996. године, док је блаженопочивши Патријарх српски Павле освештао темеље храма 15. новембра 1998. године. Изградња храма почела је 22. априла 1998. године, са прекидом у периоду од септембра 1998. године до јуна 1999. године. Храм је у основи 29 метара ширине и 23 метра дужине у облику уписаног крста, прављен тако да његова корисна површина буде око 500 метара квадратних. Врх куполе храма је на висини од 29 метара, са крстом који га краси, висок је 32 м. Поред храма налази се и објекат са звоником. Врх куполе звоника је висине 31,73 метра. На Митровдан, 8. новембра 2001. године, блаженопочивши Патријарх Павле освештао је и крстове за оба објекта. Почетком 2015. године почели су радови на фасади храма, као и у његовој унутрашњости. У току је осликавање фрескописа у храму, чиме ће храм бити у потпуности завршен.

ТВ Храм
ТВ Храм
ТВ Храм

* * *

Свети великомученик Димитрије

ТВ Храм

Овај славни и чудотворни светитељ роди се у граду Солуну од родитеља благородних и благочестивих. Измољен од Бога од бездетних родитеља Димитрије беше јединац син њихов, због чега би с великом пажњом однегован и васпитан. Његов отац беше војвода солунски; па кад му отац умре, цар постави Димитрија за војводу на место оца. Поставивши га за војводу, христоборни цар Максимијан нарочито му препоручи да гони и истребљује хришћане у Солуну. Но Димитрије не само не послуша цара, него, напротив, јавно исповедаше и проповедаше Христа Господа у граду Солуну. Чувши то цар веома се огорчи на Димитрија, па када се једном враћаше из рата против Сармата, цар Максимијан сврати у Солун нарочито, да ствар испита. Призва, дакле, цар Димитрија војводу и испитиваше га о вери. Димитрије јавно пред царем призва да је  хришћанин, и уз то још изобличи царево идолопоклонство. Разјарени цар баци Димитрија у тамницу. Знајући шта га чека, Димитрије уручи све своје имање своме верноме послушнику Лупу, да разда сиротињи, и оде у тамницу весео, што му предстојаше страдање за Христа Господа. У тамници му се јави ангел Божји и рече му: „Мир ти, страдалче Христов, мужај се и крепи се!" После неколико дана посла цар војнике у тамницу да убију Димитрија. Војници нађоше светитеља Божјег на молитви, и избодоше га копљем. Тело његово узеше хришћани потајно и сахранише чесно. Из тела страдалца Христова потече целебно миро, којим се многи болесници излечише. Ускоро над моштима би подигнута мала црква. Неки велмож илирски Леонтије бејаше болестан од неизлечиве болести. Он притече моштима св. Димитрија с молитвом, и би потпуно исцељен. Из благодарности подиже Леонтије много већу цркву наместо старе. Светитељ му се јави у два маха. Када цар Јустинијан хтеде пренети мошти светитељеве из Солуна у Цариград, искочише пламене искре од гроба и чу се глас: „Станите, и не дирајте!" И тако мошти св. Димитрија осташе заувек у Солуну. Као заштитник Солуна св. Димитрије много се пута јављао и много пута спасао Солун од велике беде. Чудесима његовим броја нема. Св. Димитрија сматрају Руси покровитељем Сибира, који је освојен и Русији присвојен 26. октобра 1581. године.

Повезане вести

Вести