ПЕТАК, 14. 2. 2025 - 15:12

Извор: Мисионарско одељење АЕМ

Годину дана од оснивања Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке

Мисионарско одељење Архиепископије београдско-карловачке основано је 14. фебруара 2024. године са благословом и на основу оснивачке одлуке Његове Светости, Патријарха српског г. Порфирија (АЕМ бр. 186). Рад Одељења званично је отпочео у априлу месецу прошле године, након што су створени неопходни организациони и технички предуслови.

У протеклих десет месеци свог рада, Мисионарско одељење је остваривало своје задатке о оквиру пет интерних одсека и два мисионарска пројекта:

Одсек за парохијску мисију је у протеклом периоду организовао пет менторских предавања намењених младим свештеницима Архиепископије који имају до три године службовања. Теме су обухватале: поступање свештеника у братству, породични живот свештеника, служење Свете Литургије, обављање Светих тајни крштења и исповести и катихтекски рад. Менторска предавања су реализована у различитим храмовима Архиепископије.

Одсек за спољашњу мисију је организовао девет предавања на енглеском језику у склопу пројекта NevskyTalks.

Предавања су била намењена страним држављанима који живе и раде у Србији, а који су заинтересовани за православно хришћанство. Теме су биле мисијског карактера, предавачи су били свештенослужитељи и верници са одличним познавањем енглеског језика, а слушаоци пореклом из различитих земаља. У оквиру овог одсека вођени су индивидуални духовни разговори са православним хришћанима који су страни држављани на привременом или сталном боравку у Београду. Овај одсек је током прошле године покренуо и специјални Програм мисије на кинеском језику.

Одсек за дијалог у јавној сфери је организовао шест панел дискусија посвећених актуелним друштвеним темама какве су вера и наука, изазов вештачке интелигенције, однос Цркве и државе.

Ови догађаји окупили су истакнуте српске интелектуалце у формату дебате, при чему су одабрани представници одељења износили своје ставове ослањајући се на хришћански начин размишљања. Осим трибинских активности, одсек је био веома ангажован у различитим медијским форматима, кроз интернет емисије, телевизијска гостовања и објаву чланака претежно апологетског карактера.

Одсек за апологетску мисију је преко својих сталних чланова одржао десет предавања, како у Србији тако и у иностранству. У домену пружања помоћи и стручне подршке жртвама сектног и манипулативног деловања, током претходних годину дана члановима Одсека се обратило близу 30 породица, при чему је одржано преко 60 саветодавно-консултативних разговора.

Покренута је и сарадња са другим службама Архиепископије у области проучавања сектног деловања, организовано је више консултативних састанака са надлежним државним институцијама, а изабрани чланови одсека су учествовали на прошлогодишњој FECRIS конференцији. Рад овог Одсека је укључио и теренске активности, кроз које је праћено деловање више сектних групација и расколничких покрета, а његови чланови су редовно присутни у медијском простору.

Одсек за електронску мисију је спровео детаљну анализу стања интернет презентација храмова и свештеничких профила на друштвеним мрежама у оквиру Архиепископије београдско-карловачке, прву тог типа до сада. Ова студија представља основу за унапређење дигиталне сфере у оквиру Архиепископије, а све у сарадњи са Информативном службом СПЦ.

На сајту Мисионарског одељења је током претходне године објављено приближно 150 прилога на српском језику и 70 прилога на енглеском језику. Поред вести, најаве предавања и других активности, сајт садржи блог, у којем координатори објављују своје текстове, мултимедијалну секцију са медијским садржајима везаним за рад Одељења, као и простор за занимљиве мисионарске прилоге.

Мисионарско одељење је присутно и на друштвеним мрежама Facebook, Instagram и X, YouTube каналу, чиме се омогућава даље ширење мисионарског деловања у дигиталном простору.

Мисионарско одељење је током прошле године покренуло и два интернет мисионарска пројекта. Први од њих, Дрво крај извора, је замишљено као систематично тумачење одломака Светог Писма, коришћењем дела великих отаца Цркве. У протеклих пет месеци, од када је пројекат активан, објављено је 20 целина, свака у обиму од 4 до 6 новинарских шлајфни.

Други мисионарски пројекат је портал Кинонија, који представља засебан интернет сајт, доступан на адреси kinonija.rs.

Покренут такође у септембру прошле године, портал функционише у оквиру Мисионарског одељења, пружајући богат духовни и мисионарски садржај. До сада је на том порталу објављено преко 600 оригиналних прилога, који су, према својој тематској оријентацији, распоређени у десет категорија. Портал окупља око 60 спољних сарадника. Најважније тематске целине портала Кинонија су Светописамска читања са тумачењем, Светиње Косова и Метохије, Појмовник Православља, Лекције из иконописа, Трагом старих светиња, Поука дана, Видео поуке, Интервјуи и Избор из светоотачке ризнице.

Поред наведених активности, управник, координатори и стални чланови Мисионарског одељења редовно држе предавања мисионарске тематике у земљи и иностранству, на разне теме које су посредно или непосредно везане за мисију Цркве.

Ако Бог да и уз Божију помоћ, у наредном периоду Мисионарско одељење Архиепископије београдско-карловачке ће наставити своје активности несмањеним интензитетом, а све у славу Христа Спаситеља!

Повезане вести

Вести