
– Вера - у изворном, библијском, црквеном и хришћанском смислу те речи - јесте релациона вредност. Она није усмерена од нас ка некоме до у бескрај, него она подразумева два смера, подразумева однос, подразумева заједницу. Зато је вера у хришћанском и православном смислу те речи – поверење. Дакле, на поверењу, на вери као поверењу, почива наш живот. Без вере, просто-напросто, ми не можемо себе назвати аутентичним иконама Божјим, тј. човеком. Извор свега онога што јесмо, свих наших жеља, хтења, остварења и подвига јесте плод наше вере у Бога, тј. поверења у Бога. Из тог разлога, вера је неупоредиво шира од интелектуалистичких поимања наше личности. Вера обухвата читаво наше биће: и ум, и срце, и тело, читаву нашу личност. Сваки аспекат наше личности на свој начин учествује у односу, у заједничарењу, најпре са Богом, а онда и међу нама. Зато можемо рећи с пуним правом да вера као поверење јесте и најважнија вредност у нашим међусобним односима – беседио је патријарх Порфирије и нагласио:
– И ево, данашњи празник је тријумф вере, вере као поверења. Данашњи празник нам показује да није било Пресвете Богородице, тј. једне личности из људског рода која је имала потпуну веру и поверење у промисао Божју, у љубав Његову, ми бисмо и даље чекали Месију, и даље ишчекивали Спаситеља, а благодарећи дубоком поверењу Пресвете Богородице у Бога, у љубав Његову, у Његов промисао, благодарећи чињеници да је Она у наше име могла да каже да, да одговори позитивно на призив и на позив Божји, ми смо спасени. Већ сада и овде, најпре, кроз свету Литургију постајемо учесници по благодати Божјој свега онога што је Божје са пуном свећу да ће пуноћа лепоте живота и благодати Божје, као дара у којем ћемо учествовати тек у будућем веку, нама бити не само откривена него истински доступна.
Светејшем Патријарху су саслуживали: архимандрит Венијамин, протојереј-ставрофор Милосав Радојевић, протођакони Драган Радић и Радомир Врућинић и ђакон Василије Перић.