НЕДЕЉА, 24. 11. 2024 - 14:55

Извор: TВ ХРАМ

Најава - Час историје - Манастир Давидовица - вечерас у 20:30

Отац Тадеј Витовнички je говорио: „Сваки пут када се питаш да ли да идеш за својом чулном, страсном вољом или Вољом Божијом, поступи овако: 'Чим осетиш да се у теби буди чулна и страсна воља, одмах јој се успротиви, не поводи се за њом ни најмање, угуши је и одбаци од себе. Да би у томе успео, омрзни је одмах као непријатеља који хоће да ти погуби душу. Али не заборављај при томе да позовеш у помоћ Господа и молиш да ти да снаге за то, јер без њега не можеш ништа постићи. То троје помоћи ће ти да победиш страсну жељу." 

Поред реке Лима у Бродареву, око 25 km југоисточно од Пријепоља, уз саму пругу Београд-Бар, налази се манастир Давидовица, задужбина Вукановог сина и Немањиног унука Димитрија, у монаштву названог Давид. Светиња припада Епархији милешевској Српске Православне Цркве. Манастир је крајем 17. века разорен и напуштен и налазио се у рушевинама све до 1998. године, када је обновљена манастирска црква. Некако склоњен од главних путева чува древну лепоту, али и вапи за честим посетама људи добре воље. Давидовица припада манастирима рашке стилске групе уз Студеницу, Жичу, Милешеву, Сопоћане, Градац и друге. У основи је једнобродна, са припратом и куполом ослоњеном на луке и пиластре. И бочне капеле правоугаоних основа, са апсидама споља тространим, а изнутра полукружним, имају куполе осмоугаоних тамбура. 

На интернет-сајту Храма Светог Саве о манастиру Давидовица пише: „У цркви су сачуване надгробне плоче са значајним натписима. У деветој деценији 13. века црква је живописана. Сачувани су само фрагменти фресака под куполом и у северној капели посвећеној св. Димитрију. Сликане су на жутој и плавој основи, али им се због велике оштећености тешко налазе паралеле. Ипак, на неким сачуваним лицима светитеља види се рад сликара који није био кадар да прати савремене уметничке токове. Његове форме су плитког рељефа и далеко од античких узора којима су тежили савремени сликари." У разговору са протојерејем Игором Ерићем, архијерејским намесником пријепољским, упознали смо се са временом градње манастира, приликама кроз историју и значају за верни народ од времена настанка до данас.

Повезане вести

Најаве емисија