Гости са Свете Горе исказали су особито поштовање према деспоту Угљеши, владару Серске области, који је највећи добротвор манастира Симонопетра након оснивача, Преподобног Симона. Манастир је издавач монографије на грчком и на српском језику, нашег академика и научног саветника Византолошког института САНУ Гојка Суботића ”Јован Угљеша, Христољубиви деспот Сера 1365-1371” о владару који је пострадао у Маричкој бици, заједно са братом краљем Вукашином Мрњавчевићем.
Његова Светост је захвалио гостима са Свете Горе на даровима, и особито на томе што чувају успомену на српског властелина, великог добротвора православних светиња. Јеромонаси Јустин и Нифон потврдили су Патријарху српском да ће наставити молитвено сећање на деспота ктитора, са жељом да на месту његовог страдања у близини грчко-бугарске границе буде подигнут храм, као и да, када се за то стекну услови, буде покренут разговор о његовом уписивању у диптих светих.
Памћење његових добрих дела траје вековима, а нарочито његове благочестивости кроз дарове манастирима Свете Горе. У близини манастира Ватопед деспот Угљеша је подигао болницу и обновио Храм Светим Бесребреницима, осликан изузетним фрескописом из 1370, међу којим је и једина фреска самог ктитора. Српски владар био је и ктитор болнице манастира Есфигмена, као и потпуне изградње манастира Симонопетра, који је до тада био знатно мањег обима. До данас у овом манастиру Јован Угљеша се помиње као други ктитор, а сваког 26. септембра монаси му служе помен.
Подсећамо, 29. септембра ове године, Његово Високопреосвештенство Митрополит Дидимотике, Орестијаде и Суфлија г. Дамаскин је служио свету Литургију у Черномену (грчки Орменион), а затим и традиционални годишњи помен српским владарима краљу Вукашину и деспоту Угљеши Мрњавчевићу убијеним у Маричкој бици 26. септембра 1371. године, као и свим осталим српским витезовима који су верношћу Господу и Цркви Православној, оружјем и својим телима, стали у одбрану отаџбине и вредности хришћанске Европе од надирања из Азије.
Залагањем митрополита Дамаскина, уз учешће Министарства културе Србије, у плану је подизање капеле и спомен-обележја погинулим владарима и ратницима на месту битке. Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је приложио за капелу, чије се подизање планира за наредну годину, копију чувене двостране иконе Богородице Прибежиште (Катафиги) и Визије пророка Језекиља, за коју се сматра да ју је непосредно после битке наручила деспотица Јелена, у монаштву Јефимија, супруга погинулог деспота Угљеше, чуване вековима у манастиру Поганову у близини Пирота, пре него што је однета у Софију, где је данас у Музеју икона у Храму Светог Александра Невског.