СРЕДА, 14. 11. 2018 - 20:30

Извор: ИН4С

Бећковић: Зашто Црногорци желе да живе у Србији, ако је „окупатор“

Црногорац није Његош, Марко Миљанов ни сердар Јанко Вукотић, јер су они Срби. А Срби нијесу неки други народ, већ окупатори. Академик Матија Бећковић казао је да су Црногорци једини који су се сјетили да нијесу Срби.

ТВ Храм
Акадимик Матија Бећковић

–Тога се нијесу сјетили Херцеговци или Сремци. Тако Црногорац није Његош, Марко Миљанов ни сердар Јанко Вукотић, јер су они Срби. А Срби нијесу неки други народ, већ окупатори, казао је Бећковић.

Он је рекао да се нико не бави тиме што се измишља црногорска нација, оцијенивши да су те измишљотине у служби нечег много важнијег и дубљег што се, можда, иза брда ваља.

–Ово је претходница нечега што пријети свијету и што би требало да забрине сваког одговорног човјека. Како нико на то ко би требало, не устаје, онда се јавља та помисао да има разлога за бригу. Само је питање да се и ми не придружимо и да не буде по оној пословици, `гдје су сви ћорави и ти затвори једно око`, него да не одустанемо од подршке, поручио је Бечковић.

Он је додао да данас има више Црногораца у Србији него у Црној Гори и напоменуо да још није чуо да је неко из Србије отишао да живи у Црну Гору, а да неко из ње није желио да оде код „тог окупатора“.

Говорећи о Косову и Метохији, Бећковић је оцијенио да је Србија без Космета пресјечена трупина без својих удова, која личи на богаља.

–Журба да се нешто у вези Космета смути овог викенда па да је то готово до идуће недјеље, провидна је. Подсјетићу на ријечи патријарха који је рекао да ко издржи до краја, тај ће се спасити, напоменуо је Бећковић.

Он је истакао да су резултати избора у БиХ велики пораз оних који су били против /новоизабраног српског члана Предсједништва БиХ/ Милорада Додика, јер је било много оних који су се мијешали у изборе.

–Било је много различитих руку умијешано у ту причу и зато сам увјерен да је његова побједа њихов велики пораз, рекао је Бећковић.

Он је оцијенио да је са Додиком занимљиво, јер не оставља дилему о томе шта хоће и мисли.

–С Додиком сте начисто шта он мисли и шта хоће, тако да он не личи на овдашње политичаре. Људи су се управо тога зажељели, па мисле `ако он то смије да каже, можда ћу смјети и ја`, рекао је Бећковић за Алтернативну телевизију.

Бећковић је рекао да се Срби данас боре дипломатским средствима и да ће у томе бити једна врло важна епоха „ћерања“.

Он је навео да снага Срба не би требало да буде у њиховом броју, већ искључиво у истини, изразивши наду да ће млади нараштаји смоћи снаге да се за њу изборе.
Бећковић је подсјетио да су на простору бивше Југославије настале етнички чисте републике, а да су Срби и Србија оптужени за ксенофобију и нетрпељивост сваке врсте.

–Србија је једина мултиетнична и не постоји у њој неки народ и човјек који страда због тога што је неке друге нације. Чак постоји нека врста болећивости према њима. Када би сад неки Албанац прошао Теразијама не би га нико пипнуо, а ако би то и учинио многи би устали да га бране, навео је Бећковић.

Он је додао да је Србија прикована на срамни стуб и да је циљ да се заборави сва њена историја, жртва, демократска традиција, а да је истина да је свако ко је хтио да склони главу, бјежао у њу.

На питање да ли ће дигитално доба довести да људи више пишу него што читају, Бећковић је рекао да се можда никад више није читало и писало, али да је ријеч о редукцији језика.

–Само пљуште СМС поруке које са собом носе једну нову писменост. То је силна редукција језика на неке фразе које ако не знате, не припадате том свијету. Овдје се скупљају језички отпаци. То је огроман покушај да се стварни свијет замијени паралелним. То је попут ових ријалитија. Што бисте ишли у Венецију или у неки музеј, када све имате у ријалитијима, рекао је Бећковић.

Он је оцијенио да је интернет можда највећи изум свим временима, али да све што се на основу њега измисли, брзо застаријева.

–Та електронска књига са свим тим новим изумима брзо застарева тако да већ сада не знате шта ћете са рачунарима, телефонским апаратима и другим уређајима од прије десетак година. А књига што је старија, вреднија је и ви желите да је имате, закључио је Бећковић.

Повезане вести

Вести